Dzięki technologii 5G i związanym z nią rozwojem usług Internetu Rzeczy, informacje o wszelkich incydentach bezpieczeństwa, pożary, włamania czy problemy związane z katastrofami naturalnymi będą automatycznie przesyłane do odpowiednich służb. 5G umożliwia podłączenie wielokrotnie większej liczby urządzeń jednocześnie – system czujników zamontowanych w bloku mieszkalnym może więc na bieżąco monitorować stan nieruchomości. Dodatkowo, służby dostaną często dużo bardziej precyzyjne informacje, na temat aktualnego stanu, co pozwoli im błyskawicznie podjąć decyzje, np. o wysłaniu większej liczby karetek czy oddziałów straży pożarnej.
Nowa generacja sieci komórkowej, w postaci technologii 5G, budzi już od dłuższego czasu liczne emocje. Większość z nich jest pozytywna, gdyż ta nowa technologia niesie ze sobą ogromne możliwości. 5G to piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych, stanowiąca istotny krok w ewolucji dzisiejszych sieci LTE czwartej generacji. 5G jest projektowane do tego, aby sprostać bardzo dużemu wzrostowi transmisji danych oraz liczby połączeń wykorzystywanych w dzisiejszym nowoczesnym społeczeństwie, w tym zapewnić działanie Internetu Rzeczy z miliardami połączonych ze sobą urządzeń, a także umożliwić przyszłe innowacje.
Sieć 5G przyniesie korzyści dla użytkowników, ale również pozwoli na szybki rozwój naszemu społeczeństwu.
Bezpieczeństwo
Technologia wspierana przez 5G może obniżyć bariery w uzyskaniu szybkiego i niezawodnego połączenia internetowego w miejscach, w których mieszkamy. To z kolei oznacza, że wykorzystanie tzw. inteligentnych urządzeń będzie łatwiejsze a ich podłączenie szybsze. Mowa tu nie tylko o elektronice użytkowej czy sprzęcie AGD, ale też o systemach alarmowych, łączności z systemami ratunkowymi czy całym szeregiem usług, wykorzystujących szybką i niemal pozbawioną opóźnień łączność 5G.
Czas wolny
Korzyści, wynikające z wprowadzenia sieci 5G najczęściej kojarzone są z branżą rozrywkową. Prawdą jest, że dzięki 5G branża rozrywkowa stoi na progu prawdziwej rewolucji, a możliwości, jakie niesie ze sobą szybka sieć bezprzewodowa, są przeogromne.
Jeszcze ważniejsze, niż w wypadku sportu, uczestniczenie w wydarzeniu na żywo wydaje się być w wypadku widowisk interaktywnych lub koncertów. Sieć 5G umożliwia przesyłanie nagrania takiego wydarzenia, bez opóźnień i w 360 stopniach – wystarczy wyobrazić sobie koncert ulubionego artysty, oglądany i słuchany w zaciszu domu za pomocą gogli wirtualnej rzeczywistości.
W przypadku wydarzeń sportowych, 5G pozwoli nam na zwielokrotnienie przesyłanych treści. Widzowie otrzymają możliwość obejrzenia np. meczu piłkarskiego nie tylko w 8K, ale wzbogaconego o całą gamę interaktywnych dodatków, statystyk na żywo, niemal dowolnej możliwości zmiany kąta ustawienia kamery lub np. obejrzenie spotkania przez gogle wirtualnej rzeczywistości, z perspektywy murawy lub dowolnej z kamer, a wszystko to w czasie rzeczywistym.
5G to także ogromna szansa dla rozwoju rozrywek e-sportowych, które w dużej mierze „zarabiają” na liczbie jednocześnie oglądających je widzów.
Wprowadzenie 5G nie tylko usprawni strumieniowy przesył danych, ale zaowocuje też poprawą jakości dostarczanego obrazu i dźwięku. Wpłynie to na wszystkie dziedziny audiowizualne: gry, muzykę i transmisje sportowe. Ważną rolę odegra również w przypadku kina i telewizji oraz, coraz popularniejszych, platform streamingowych, jak np. Netflix. Piąta generacja sieci bezprzewodowej wspomoże szybszą popularyzację technologii 4K, a następnie wprowadzenie 8K oraz rozwiązania dotychczas testowane tylko w pojedynczych przypadkach. Chodzi tu o produkcje interaktywne, w których to widz decyduje, jak zachowają się bohaterowie filmu czy serialu. Nowa generacja sieci to także większa popularyzacja filmów 360 stopni, nazywane także filmami sferycznymi, dają twórcom zupełnie nowe możliwości tworzenia i narracji, a widzom większą dozę immersji.
Szybkość transmisji danych zwiększy się nawet 65-krotnie, co w połączeniu ze znacznie zwiększoną przepustowością sieci i niewielkimi opóźnieniami (nawet poniżej 1-2 ms) sprawi, że nie będzie problemów z mobilnym transferem informacji. Wszystkie nasze dane, zdjęcia, filmy będą mogły być archiwizowane w chmurze i tam będziemy z nich korzystać niemal w czasie rzeczywistym. Wymiernym tego efektem będzie np. brak potrzeby zapisywania tych danych na własnych urządzeniach. Korzyści – tańszy sprzęt oraz błyskawiczny dostęp do naszych plików z każdego miejsca i urządzenia na świecie, wyposażonego w łączność z siecią.
Edukacja
Edukacja to jeden z obszarów naszego życia, który na wprowadzeniu technologii 5g może skorzystać najbardziej. Dzięki ogromnej przepustowości i znacznie zmniejszonym opóźnieniom sieci bezprzewodowej nowej generacji możliwe będzie korzystanie z narzędzi, które mogą całkowicie zmienić tradycyjne szkolnictwo.
Technologia 5G ułatwi prowadzenie przez uczniów wspólnych prac, ale przede wszystkim da nauczycielom i wykładowcom możliwość organizowania prac zasięgiem obejmujących cały świat. Dzieci z różnych klas, szkół czy nawet krajów mogą spotykać się w wirtualnej przestrzeni i razem, w czasie rzeczywistym, prowadzić wspólne projekty. Dzięki przeniesieniu większości zasobów do chmury mając dostęp z każdego miejsca i w dowolnym czasie. To także brak konieczności utrzymywania kosztownej infrastruktury przez jednostki edukacyjne, a dla użytkowników – dodatkowo lżejszy sprzęt o dłuższej żywotności baterii oraz niższe koszty, dostęp do zasobów edukacyjnych możliwy będzie praktycznie z każdego urządzenia, dysponującego dostępem do sieci.
Niezależnie od tego, czy lekcje przeprowadzane będą w klasach, czy w domach, technologie rozszerzonej rzeczywistości dają olbrzymie możliwości „zanurzenia” uczniów czy studentów w temacie zajęć. Wyobraźmy sobie studenta medycyny, który dzięki rozszerzonej rzeczywistości przeprowadza symulowaną operację za pomocą robota chirurgicznego, na bieżąco otrzymując dokładna analizę stanu „pacjenta”. A może wirtualny spacer w Dolinie Królów – uczniowie wyposażeni w odpowiedni sprzęt mogą niemal na żywo spotkać się z historią, niezależnie od tego, czy przebywają w domu czy w szkole. Moc sieci nowej generacji zmieni sposób interakcji nauczycieli i uczniów z materiałami. Takie rozwiązania już istnieją, jednak wprowadzenie ich na szeroką skalę wymaga wielokrotnego zwiększenia przepustowości sieci mobilnej – a to osiągnąć możemy jedynie wprowadzając technologię 5G.
Doświadczenia ostatnich lat pokazały, że polski system nauczania nie był przygotowany na masowe, ogólnopolskie nauczanie zdalne. Do przejścia w tryb 100% online nie byli przygotowani ani nauczyciele, ani uczniowie – przede wszystkim ze względu na brak umiejętności, odpowiedniego sprzętu – a często – odpowiedniej infrastruktury sieciowej. Wprowadzenie technologii 5G całkowicie wyeliminuje ten ostatni problem – to niemal niezauważalne opóźnienia oraz wielokrotnie zwiększona przepływność i możliwość podłączenia setki razy większej liczby urządzeń. To wszystko sprawi, że dostęp do materiałów edukacyjnych i e-lekcji, uczniowie i studenci otrzymają gdziekolwiek i kiedykolwiek będą chcieli.
Praca
5G to nie tylko potencjał tworzenia zupełnie nowych sposobów pracy, to także szansa na szybszy rozwój firm i mniejszych przedsiębiorstw, także przez niższe koszty wyposażenia pracowników. Dzięki przeniesieniu większości danych i obliczeń do chmury, urządzenia wykorzystywane w pracy mogą stać się wyłącznie ekranem i baterią z szerokopasmowym połączeniem. Dzięki wyższym prędkościom i mniejszym opóźnieniom zawodne dotychczas połączenia konferencyjne staną się przeszłością. Do lamusa odejdą problemy z niestabilną rozmową, słabej jakości obrazem czy dźwiękiem.
Przykładowo, operatorzy dźwigów mogą sterować nimi całkowicie zdalnie, nawet z domu, operatorzy wózków widłowych, po odpowiednim przeszkoleniu zarządzać będą nimi z centrali, nie wchodząc na halę magazynową. Technicy przeprowadzający konserwację lub naprawę sprzętu otrzymają w czasie rzeczywistym kontekstowe diagramy lub inną pomoc, nałożone bezpośrednio na wizerunek obsługiwanego sprzętu. Przykłady można mnożyć, będziemy w stanie dużą część pracy, nie tylko biurowej, wykonywać tak samo efektywnie – niezależnie od tego, gdzie będziemy się znajdować.
Nowe narzędzia pozwolą nam lepiej wykonywać naszą pracę. Jednym z narzędzi, które może być wykorzystane jest właśnie rzeczywistość rozszerzona (AR) z obsługą 5G. Za pomocą zestawu słuchawkowego lub urządzenia przenośnego AR nakłada cyfrowy obraz na widok rzeczywistego świata użytkownika. Technologie wykorzystujące zalety 5G – taka jak rozszerzona rzeczywistość czy nieprzerwane połączenia mobilne w sieciach transportowych nie tylko ułatwią wykonywanie obowiązków, ale także doprowadzą do powstania całego szeregu zmian, nawet w pozornie niezwiązanych z technologią zawodach.
Zakupy
Już teraz branża handlowa korzysta z dobrodziejstw sieci mobilnych oraz Internetu Rzeczy. Wprowadzenie 5G pozwoli jednak na znacznie lepsze dopasowanie do potrzeb klientów i dopasowanie oferty jak najbliżej ich potrzeb. Dzięki możliwości obsługi znacznie większej, niż do tej pory, liczby czujników, kamer czy danych wysyłanych do systemów analitycznych w chmurze, sieć piątej generacji pozwoli na w pełni multimedialne doświadczenia.
Technologia 5G to też możliwość ulepszenia procesów logistycznych w sektorze handlu. Dotyczy to nie tylko sklepów internetowych, ale też tradycyjnych. To przede wszystkim błyskawiczna wymiana informacji na temat stanów magazynowych, automatyczne uzupełnianie zaopatrzenia na podstawie zainteresowania klientów konkretnymi towarami, czy ograniczenie strat i kosztów dostawy niepotrzebnych produktów.
Kolejnym obszarem, w którym 5G może radykalnie wpłynąć na handel detaliczny, jest zwiększenie możliwości uzyskiwania informacji o klientach generowanych przez duże zbiory danych. Dzięki obsłudze znacznie większej liczby czujników w sklepach, integracji mediów społecznościowych, szczegółów programów lojalnościowych i innych danych oraz znacznie wydajniejsza analiza tych danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego spowoduje, że oferty w sklepach mogą być znacznie lepiej dostosowane i odpowiednie dla najczęściej odwiedzających je grup konsumentów. Dla klienta oznaczać to może też dobrane na podstawie jego historii zakupów promocje, okazje i zniżki.
Wraz z rozwojem sieci 5G coraz bardziej zacierać się będzie różnica między tradycyjnymi sklepami, a e-commerce. Proces przenikania się e-commerce i tradycyjnego handlu detalicznego będzie postępował za sprawą coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań oferowanych przez tradycyjne sieci handlowe oraz ich odpowiedniki w sieci. Klient będzie mógł łatwo i szybko porównać produkty pod względem ceny i funkcjonalności na ekranach zainstalowanych w sklepie, na stronie internetowej, na urządzeniu mobilnym klienta lub w okularach VR.
Dzięki technologii możliwe będzie też wprowadzenie całkowicie bezobsługowego modelu dokonywania zakupów. Systemu kamer, czytników, kodów QR i automatycznych technologii płatniczych spowoduje, że po prostu pobierzemy towar z półki czy szyny a płatność zostanie dokonana automatycznie, po wyjściu ze sklepu.
Już teraz, wiele sklepów stara się wprowadzać do swoich salonów nowe technologie. Masowa implementacja 5G oznacza jednak, że stacjonarne sklepy będą mogły zbudować swoim klientom całkiem nowe, interaktywne doświadczenia – od cyfrowych asystentów, przez dodatkowe, spersonalizowane oferty, dostarczane wprost na ekran telefonu komórkowego.
Rozwiązania rozszerzonej rzeczywistości pomogą też sklepom ograniczyć liczbę zwrotów. Klient wcześniej sprawdzi np., jak jego nowa komoda wpasuje się do salonu, czy rozmiar spodni jest odpowiedni lub w czasie rzeczywistym porówna ceny z innymi sklepami. Dzięki personalizacji, każdy zakup dużo bardziej odpowiadać będzie jego rzeczywistym potrzebom.
Zdrowie
Rozwój technologii 5G odegra kluczową rolę w transformacji służby zdrowia w Polsce i na świecie. To nie tylko rozwój telemedycyny czy (już teraz przeprowadzanych, także w Polsce) zdalnych operacji, ale także zapewnienie lekarzom dostępu do danych pacjenta w czasie rzeczywistym, wsparcie załóg ratunkowych technologią AR, błyskawiczne przesyłanie alertów na temat zagrożeń dotyczących zdrowia pacjenta.
Już teraz, technologia pozwala nam na przeprowadzanie operacji zdalnie, przez wykwalifikowanego lekarza, operującego specjalnym robotem (np. Versus czy DaVinci, dostępne już w Polsce). Rozwój technologii 5G pozwoli na znacznie szersze zastosowanie tej technologii, możliwe będzie nawet przeprowadzenie zabiegów od razu w karetce, bez potrzeby przewożenia pacjenta do szpitala.
Możliwość podłączenia do sieci znacznie większej liczby urządzeń jednocześnie doprowadzi do sytuacji, gdzie tzw. wearables (elektronika ubieralna, jak np. smartwatche) pozwolą rejestrować dane dotyczące naszego stanu zdrowia na niespotykaną dotąd skalę. Informacje te pomogą na przykład nadzorować przyjmowanie leków przez osoby starsze, szybkie reagowanie służb ratowniczych w wypadku zagrożenia życia czy rozwój usług monitoringu stanu zdrowia i zdalną konsultację medyczną przeprowadzaną przez lekarza, mającego „od ręki” najważniejsze informacje o pacjencie. Sieć 5G umożliwi dotarcie służbie zdrowia tam, gdzie do tej pory było to utrudnione.
Według szacunków analityków, globalny sektor zdrowotny może zaoszczędzić ok. 700 miliardów dolarów, wykorzystując potencjał sieci 5G do poprawy diagnostyki i wczesnego wykrywania schorzeń oraz obniżenia kosztów leczenia chorób przewlekłych. Pozwoli to także na znaczne skrócenie kolejek pacjentów – część z nich zaspokoi swoje potrzeby zdrowotne zdalnie. Błyskawiczne przesyłanie wyników badań do konsultacji może pozwolić nawet na zdalne udzielenie nagłej pomocy przez zespół lekarski znajdujący się w zupełnie innej lokalizacji.